Dedepaşa Cad. Atlas Residance Sitesi A Blok Pendik İSTANBUL

Soğuk Kompost Nasıl Yapılır?

Soğuk kompost, yavaş çürüme işleminden geçen atıkların toprak mikroorganizmaları tarafından parçalanmasıyla oluşan bir kompost yöntemidir. Aşağıdaki adımlar soğuk kompost yapmayı kolaylaştıracaktır:

  1. Kompost kutusu veya kovası: Bunun içinde kompost oluşacak. Kompost kutusunun boyutu, kompost edilen malzemelerin miktarına göre belirlenmelidir.
  2. Kompost edilecek malzemeler: Orman atıkları, çürümüş meyve ve sebzeler, kahve çekirdekleri, günlük yapraklar ve tütün gibi kompost edilebilen malzemeler toplanmalıdır.
  3. Kompost tabakaları: Kompost malzemeleri katmanlı olarak dizilmelidir. Her katmanın biraz gübre veya toprak eklenmesi çürümenin hızlandırılmasına yardımcı olacaktır.
  4. Nem tutma: Kompost kutusu içinde yeterli nem tutulması için sık sık su eklenmelidir.
  5. Karıştırma: Kompost kutusu haftada bir kez karıştırılmalıdır. Bu, oksijenin daha iyi dağılmasını ve çürümenin hızlandırılmasını sağlar.
  6. Bekleme: Soğuk kompost çürümesi uzun bir süreçtir ve ortalama 4-6 ay sürebilir. Kompost tamamen çürüdükten sonra toprakla karıştırılıp, bitkilere verilmelidir.

Soğuk kompost yapımı kompost makineleriyle birlikte oldukça kolay bir hale gelmiştir. Kompost makinelerimiz hakkında daha fazla bilgi alarak soğuk kompost üretiminizi 16 saat içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.