Dedepaşa Cad. Atlas Residance Sitesi A Blok Pendik İSTANBUL

Sıcak Kompost Nasıl Yapılır?

Sıcak kompost üretim aşaması 20-25 gün içerisinde tamamlanır. Sıcak kompost soğuk komposta göre daha kısa sürede üretilir ve kullanıma hazır hale getirilir.

Sıcak kompost üretim aşaması aşağıda listelenmiştir. Sıcak kompost üretimi ile organik gübre üretiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

  1. Kompost kutusu veya kovaları oluşturun: Kompostun sıcak kalması için kapalı bir yer gereklidir.
  2. Hammaddeleri seçin: Sıcak kompost yapmak için organik atıklar kullanılabilir, örneğin: yapraklar, tüyler, yumuşak bitkiler, süt ürünleri, yumurta kabukları, gübre, vs.
  3. Hammaddeleri karıştırın: Kompostun sıcak kalması için hammaddelerin karıştırılması gereklidir. Hammaddelerin dengeli bir şekilde karışması, kompostun sıcak kalmasını ve hızlı çürümesini sağlar.
  4. Nemi ayarla: Kompostun nem oranını kontrol etmek için sık sık karıştırılması ve gerektiğinde su eklenmesi gerekir.
  5. Sıcaklığı kontrol et: Sıcak kompostun sıcaklığı yaklaşık 60-70 derece arasında olmalıdır. Eğer sıcaklık düşerse, hammaddelerin tekrar karıştırılması ve su eklenmesi gerekir.
  6. Bekle: Sıcak kompost yaklaşık 2-4 hafta içinde tamamen çürüyebilir. Tam çürüdükten sonra, kompost toprakla karıştırılabilir veya bitkilerin beslenmesinde kullanılabilir.

Kompost makineleri kompost üretimi için iyi bir seçenektir Kompost makineyle üretildiğinde 16 saat içerisinde kullanıma hazır hale getirilir ve gübrenizi kullanmaya başlayabilirsiniz. En iyi gübreye kompost makinelerimizle sahip olabilirsiniz.