Dedepaşa Cad. Atlas Residance Sitesi A Blok Pendik İSTANBUL

Kompost Nedir

Kompost, organik atıkların mikroorganizmalar ve diğer canlılar tarafından parçalanarak toprağa dönüştürülmesi sürecidir. Kompost yaparak organik gübre üretimini en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde aynı zamanda gübre olarak adlandırılan kompostun ekolojik olarak büyük bir etkisi vardır.

Kompost gübrenin yanı sıra farklı sektörlerde de kullanılmaktadır. Kompostun tüm kullanım alanlarını içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kompostun Faydaları Nelerdir?

Kompost toprak kalitesini ve verimliliğini arttırır, aynı zamanda bitkilerin daha iyi büyümesini sağlar ve meyve kalitesini arttırır. Doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur ve toprağın atık dengesini sağlar. Kompostun faydalarını listemizle keşfedin.

 • Toprak nem oranının kontrolü: Kompost, toprak nem oranını kontrol etmeye yardımcı olur ve toprakta su tutma kapasitesini artırır.
 • Toprakta bulunan mikroorganizmaların artması: Kompost, toprakta bulunan mikroorganizmaların sayısını ve aktivitesini artırır, bu da bitkilerin daha sağlıklı ve verimli olmasına yardımcı olur.
 • Toprak PH dengesinin korunması: Kompost, toprak PH dengesini koruyarak topraktaki bitki besin maddelerinin daha iyi emilmesine yardımcı olur.
 • Bitki hastalıklarına karşı koruma: Kompost, toprakta bulunan hastalık etkenlerine karşı bitkilere koruyucu bir ortam sağlar.
 • Atık yönetimine katkı: Kompost, organik atıkların geri dönüştürülmesi yoluyla atık yönetimine katkıda bulunur ve doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur.

Kompost Nasıl Yapılır?

Kompost yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Kompost kutusu veya kompost tüpü seçin. Bu, kompost yapımı için gerekli olan yerdir.
 2. Kompost için uygun organik atıkları toplayın. Bu, yapraklar, çiçekler, tüyler, yumurta kabukları, çay ve kahve külü, yüzme havuzu suyunu, tavuk yumurtaları, gübre ve tavuk gübresi gibi şeyler olabilir. Bunların bazılarının yapışık olmayacağından emin olun.
 3. Kompostunuzun içine yumuşak ve sert organik atıkları karıştırın. Bu, toprağın nem seviyesini dengede tutmaya yardımcçı olur.
 4. Kompostunuzu haftada bir kez çevirin. Bu, havanın toprağa ulaşmasını ve mikroorganizmaların çalışmasını sağlar.
 5. Kompostunuzun nem oranını kontrol edin. Kompost nemli olmalıdır, ancak çok nemli de olmamalıdır.

Alternatif olarak Zeosta kompost makinesiyle organik gübre üretimini yeniden keşfederek hızlandırın.

Kompost Nasıl Yapılır

Kompostun Kullanım Alanları

Kompost gübreyi zenginleştiren bir maddedir, aynı zamanda farklı endüstrilerde de kullanım alanları mevcuttur. Kompost en yaygın kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

 • Gübre üretimi
 • Parklar ve Peyzaj Çalışmaları
 • Maden Çıkarılan Alanlar
 • Filtre Malzemeleri
 • Orman Alanları Rehabilitasyonu

Kompost Gübre Nedir?

Kompost gübresi gübrenin kompost ile kullanımı sonucunda oluşur. Kompost gübre aynı zamanda bir gübre çeşididir.